گل فروشی و بازار گل و گیاه در نمایشگاه و گل فروشی ملودی
18326
rtl,single,single-post,postid-18326,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-7.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.1,vc_responsive
 

گل فروشی و بازار گل و گیاه

گل فروشی

14 آوریل گل فروشی و بازار گل و گیاه

گل فروشی ملودی

گل فروشی ملودی در تلاش است که اخبار مربوط به گل و بازارهای جهانی آن را به اطلاع شما برساند. به همین دلیل همکاران ما در گل فروشی ملودی با تحقیق در مقاله های مرتبط گزیده هایی را انتخاب کرده و در اختیار شما قرار می دهند. مقاله ی زیر در مورد صنعت پرورش گل و بازارهای جهانی گل و گیاه است.

هدف گل فروشی ملودی آشنایی هر چه بیشتر شما با دنیای زیبای گل و گیاه است.

اولین‌های گل‌ در جهان

بنا به اظهار مقامات رسمی هلند، 95 درصد از سـهم جهانی صادرات گل شاخه‌ای و 84 ‌‌درصد‌ از سهم صادرات جهانی گیاهان زینتی در اختیار هلند است و با اختلاف‌ بسیار‌ زیاد‌ از کشورهایی مانند کلمبیا،ایتالیا،اسپانیا و کنیا در زمینه صادرات گل شاخه‌ای و کشورهای دانمارک، بلژیک، آلمان و ایتالیا در زمینه صـادرات گـیاهان زینتی، رهبری بازار صادرات جهانی گل و گیاه را‌ عهده‌دار است.

در حال‌ حاضر، هفت‌ حراجی اصلی بار عمده تجارت گل و گیاه در هلند به دوش می‌کشند که بزرگترین و معروفترین آن‌ها بازار السمیر در شهر السمیر در نزدیکی آمـستردام پایـتخت هلند است. بنا به اظهار‌ مسوولان حراج گل آمستردام، این بازار 55 درصد از سهم صادرات گل هلند را در اختیار خود دارد. بنابراین،می‌توان گفت که حدود 52 درصد از صادرات جـهانی گـل و گیاه از‌ طریق‌ این حراج صـورت می‌گیرد.

صـنعت گل بریده نیز در اکوادور توانسته است ظرف شش سال گذشته رشد قابل توجهی داشته باشد،به نحوی که در تولید برخی از ارقام گل 05‌ تا‌ 08 درصد از سـهم بـازار جهانی را به خود تـخصیص داده اسـت. رز و گل عروس محصو لات اصلی تولیدشده در اکوادور هستند که البته محصول عمده گل بریده رز‌ می‌باشد. این‌ رشد تاثیر شگرفی بر مشتریان و رقبا در بازار رز گذاشته است. بازارهای اولیه صادرات رز اکوادور،کشورهای آمریکا و کانادا هستند و هـم‌چنین صـادراتی نیز به اروپا و روسیه دارد‌ و روسیه‌ تقریبا تا 03 درصد بازار‌ اکوادور‌ را‌ به خود تخصیص می‌دهد.

پیشنهادهایی برای پیشرفت و بهینه‌سازی پرورش گل و گیاه

در اغلب کشورهای جهان که دستی در تولید گل‌ و گیاه‌ دارند،مجلات و بولتن‌های تخصصی مختلفی در تمام سـطوح‌ کـاربردی‌ به مـنظور بالا بردن سطح معلومات دست‌اندرکاران گل و گیاه منتشر می‌شود. هم‌چنین بیش از 00021 محل بر روی‌ اینترنت‌ تحت‌ عـناوین گوناگون، اطلاعات مربوط به بخش‌های مختلف گل و گیاه را‌ ارایه می‌کنند که تـعداد آنـ‌ها روز بـه روز در حال افزایش است. متاسفانه کشور ما تا امروز نه‌تنها فاقد‌ سیاست‌ اختصاصی‌ گل و گیاه بر روی اینترنت بوده، بلکه از داشـتن ‌ ‌یـک رسانه‌ مکتوب‌ و منظم که اختصاصا به مسایل گل و گیاه بپردازد نیز محروم بـوده است.

بـرای حـل‌ معضل‌ تولید‌ بیش از مصرف بازار داخلی، به جز صدور گل و گیاه به خارج‌ از‌ کشور‌ و زمینه سـازی‌های تبلیغی و اطلاعاتی در جهت افزایش مصرف سرانه داخلی راهی نیست، مگر‌ اعمال‌ سیاست‌های‌ محدودکننده تـولید که آن هم راهکارهای عـملی قـابل اجرا ندارد.بنابراین، می‌توان با فعالیت‌های گسترده مطابق‌ با‌ الگوهای روز به بازاریابی گل و گیاه ایران در سطح جهان پرداخت و از‌ طرفی‌ با تسهیل روند صادرات آن، همراه با ارزآوری، باعث رونق اقتصادی در بخش داخلی شد، عوامل‌ زیـر‌ نیز همه در این راستا موثرند:

1-ارزش نهادن به صنعت پرورش گل به‌ عنوان‌ وزنه‌ با ارزش در حفظ محیط زیست.

2-توجه مسوو لان بخش کشاورزی و نمایندگان مجلس شورای‌ اسلامی‌ به تسریع در تصویب مسایل مربوط به گل برای تـقویت و تـوسعه‌ صادرات‌ غیرنفتی.

3-ایجاد بازارهای بین المللی ویژه گل در ایران به علت سودمند بودن سرمایه‌گذاری دولت و بخش‌ خصوصی‌ در امر پرورش گل و گیاه،با توجه به بازگشت سریع سرمایه و اندک‌ بودن میزان سرمایه‌گذاری این بخش در مـقایسه بـا صنایع سنگین.

4-ایجاد مراکز آموزشی-کشاورزی و تحقیقاتی.

5-تشکیل‌ سازمانی‌ ویژه صادرات گل،متشکل از افراد متخصص و آشنا با گونه‌های گل و گیاه‌ و بازاریابی در جمهوری‌های شوروی سابق،اروپا و کشورهای‌ عربی‌ حاشیه خلیج فارس.

6-ایجاد مراکز تحقیقاتی و رایانه‌ای‌ بـرای تـهیهء شناسنامه گونه‌های گل‌های بومی و خارجی.

7-بهره‌گیری از دستاوردهای کشورهای پیشرفته‌ در‌ صنعت پرورش گل.

منبع: گل، عزیز است/ علیزاده، ژیلا