گل فروشی ملودی گل در آثار حافظ - خدمات تخصصی گل ملودی
18329
rtl,single,single-post,postid-18329,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-7.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.1,vc_responsive
 

گل فروشی ملودی گل در آثار حافظ

گل فروشی

18 آوریل گل فروشی ملودی گل در آثار حافظ

گل فروشی ملودی و زیبایی شناسی گل در آثار شاعر بزرگ حافظ

گل به دلیل زیبایی و شادابی و ظرافتی که دارد همواره مورد توجه شاعران و هنرمندان بسیاری قرار گرفته است. همکاران ما در گل فروشی ملودی با بررسی مقاله‌ها در مورد گل و گیاه به این مقاله جالب برخوردند که با خرسندی تمام آن را با شما به اشتراک می‌گذاریم.
ما در گل فروشی ملودی توجه فراوانی به اهمیت گل‌ها در زندگی روزمره داریم و معتقدیم که گل‌ها به فضای زندگی ما شادابی و نشاط می‌دهند. هدف ما در گل فروشی ملودی این است که بیشتر از گل و گیاه در زندگی‌مان استفاده کنیم تا زیبایی و طراوت را همواره همراه خودمان داشته باشیم و در زندگی از لطافت گیاهان استفاده کنیم.
نفس بادصبا مشک فشان خواهد شد
عالم پیر دگر باره جوان خواهد شد
ارغوان جام عقیقی به سمن خواهد داد
چشم نرگس به شقایق نگران خواهد شد
جنوب و باختر ایران از مهم‌ترین مراکز نژاد آریایی و مرکز امپراطوری‌های بزرگ ایران زمین بوده، بخصوص خطه‌ی فارس که از زمان هخامنشیان و ساسانیان و دوران اسلامی، مرکز یکی از بزرگ‌ترین کانون‌های علمی و ادبی ایران بوده است. این خطه علاوه بر حاظ و سعدی و شیخ روزبهان و خواجوی کرمانی و عبید زاکانی، دانشمندان و ادبای زیادی تا عصر معاصر در دل خود پرورانده‎‌ که از آن جمله حافظ شیرازی است که در اشعار او اشارات زیادی به انواع گل و گیاه چون نرگس و نسرین و شقایق و ارغوان و نسترن و مهرگیاه و صنوبر وغیره به چشم می‌خورد حافظ می‌فرماید:
دل صنوبر همچو بید لرزان است
ز حسرت قد و بالای چون صنوبر دوست
البته بدیهی است که منظور حافظ از دل صنوبری برگ‌های سپیدار بوده است که امروزه به غلط تبریزی می‌گویند و گفته‌ی حافظ کاملا درست است.
از جمله گیاهان دیگری که در جنوب و فارس فراوان بوده یکی هم نرگس مسکین یا نسرین است که در اشعار شاعرانی چون حافظ و سعدی از آن بسیار یاد شده و نیز انواع نرگس شهلا و غیره.
گیاه نسرین یا نرگس- که اسم لاتین آن Narcissus Pseudonarcissus است- علاوه بر اشعار در فرهنگ‌ها هم آمده است نسرین بر وزن قزوین گلی است سفید که آن را مشکیجه نیز گویند و نام جزیره‌ای است که عنبر از آن جا می‌آورند.
گیاه دیگری که در اشعار حافظ زیاد آمده است نسترن یا گل سرخ وحشی Ross sp است و بالاخره درخت ارغوان Cercis grifithii که به طور خودرو در شیراز و کوه‌های باختر می‌روید. از گیاه دیگری که در این‌جا باید یاد کرد گیاه «مهر» است که نام لاتین آن Atropa mandrajora است، و دارای ریشه‌ی کلفت سمی است و امروزه نیز برای جلب محبت و یافتن شوهر، این گیاه را به دیگران می‌خورانند چنان‌که مرسوم است. گویند در صورتی که از پی آن تا مدت سی روز ترشی صرف شود شخص دیوانه می‌گردد.
چنان‌که دانسته شده «مهر» نام فرشته‌ی خورشید است و گیاهی که به نام این فرشته نامیده می‌شود را به فارسی مهرگیاه، مهرگیا، مردم گیاه، استونک، سگ لخن، یبروج‌النجم (لفاح) گویند و امروزه آن را شانیرک و بلادن نامند. در فرهنگ‌ها آمده است این گیاه با هر کسی که باشد محبوب‌القلوب گردد و بعضی گویند که برگ‌های آن در برابر آفتاب می‌ایستد. مهر که فرشته‌ی خورشید بوده و آئین مهرپرستی بدو وابسته است از ایزدان آریایی به شمار می‌آید و در نقاط مختلف ایران و اروپا معابد متعددی برای آن ساخته‌اند. قدما معتقد بودند گاو که مظهر موجودات نخستین بوده است توسط مهر کشته و از آن جانوران و گیاهان فراوان دمیده که یکی از آن‌ها مهرگیاه است.
حافظ می‌فرماید:
سبزه‌ی خط تو دیدیم و ز بستان بهشت
به طلبکاری این مهرگیاه آمده‌ایم

منبع: گل و گیاه در شعر حافظ/ نیلوفری، پرویز