تغذیه گلدان - خدمات تخصصی گل ملودی
15628
rtl,page,page-id-15628,page-template-default,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-7.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.1,vc_responsive
 

تغذیه گلدان

تكنیك‌های نگهداری از گیاهان گلدانی و پاسیویی بسیار مهم است. سعی كنید به هنگام استفاده از اسپری‌های حشره‌كش روی گیاهان و گل‌های آپارتمانی خود پارچه سبك انداخته تا مانع از مرگ دردآور آنها شوید. اگر در پای گل‌های حساس و حتی پاسیوی خود نشانه‌هایی از علف‌های هرز مشاهده كردید، هرگز بی‌تفاوت نباشید چون آنها موجب مرگ سریع گیاهانتان خواهند شد.

در این صورت از آب دادن به گیاه خود فعلاً خودداری كرده و به محض مشاهده كامل این علف‌های هرز مقداری مایع علف‌كش جلبك یا خزه دریایی خریداری كرده و پس از مخلوط كردن آن با مقدار مناسبی ‌آب، مخلوط را به زیر گیاه ریخته و به زودی شاهد مرگ علف‌های هرز خواهید بود. اگر در منزل خود پاسیو دارید، توجه كنید كه قسمت نورگیر آن همیشه تمیز باشد و هر از چند گاهی سری به پشت‌بام زده و شیشه نورگیر را كاملاً تمیز كنید تا نور كافی به گیاهان پاسیو برسد. آنهایی كه در منزل خود پاسیو دارند همواره به میزان رطوبت نسبی‌ خاك توجه كنند چون خشك ماندن طولانی‌ مدت خاك، بازگرداندن گیاه به شادابی‌ اولیه را مشكل خواهد كرد.

یكی از مشكلات دیگری كه در مهندسی پرورش گیاهان آپارتمانی با آن مواجه می‌شوید، عدم استفاده صحیح از ابزارآلات باغبانی به هنگام منتقل‌كردن گیاه از گلدان به پاسیو و فراهم كردن امكان رشد بهتر آن است. در این خصوص حتماً با استفاده از بیلچه كوچك و با درنظرگرفتن فاصله لبه تیز آن با ساقه و ریشه گیاه اقدام به خاكبرداری از گلدان كنید چون در صورت وارد آمدن ضربه به ریشه یا ساقه، رشد گیاه در پاسیو راحت و با سرعت طبیعی نخواهد بود. اگر در پاسیوی خود گیاهی دارید كه رشد قابل توجهی داشته هرگز آن را به حال خود رها نكرده و با استفاده از ریسمانی محكم و اتصال ملایم آن با گیاه، ادامه را آسان‌تر كنید.

 

شرایط نگهداری بعضی از گیاهان آپارتمانی

فیکوس، بنجامین، آگلونما، دراسنا، دیفن باخیا، اسپاتی فیلم، تپوس، برگ انجیری ، فیلودندرون، گوش گرگی یا سینگونیوم، سانسوریا و فیکوس الاستیکا ( فیلتوس) نام چند گیاه آپارتمانی است. فیکوس بنجامین شامل انواعی مانند بنجامین سبز، ابلق، سیلور، زعفرانی، آمستر، شیدا، پرتقالی و مینیاتوری است. این گیاه به مکانی پر نور نیاز دارد که بهترین محل برای آن پنجره های جنوبی و نور غیر مستقیم از پشت پرده است. آبیاری این گیاه در تابستان باید هفته ای دوبار و در زمستان هفته ای یک بار باشد. بنجامین در تابستان، یک روز در میان احتیاج به اسپری آب روی برگ هایش دارد تا رطوبت نسبی اش تأمین شود.

اما نگهداری گیاهان یا گلدان آپارتمانی، مشکلاتی را هم با خود به همراه دارد. دو مشکل عمده ای که اکثر گیاهان آپارتمانی در تهران با آن مواجه هستند یکی وجود توده های متحرک سفید رنگ با پوشش آردی به نام شپشک آردآلود است. این حشره از شیره پرورده گیاه تغذیه کرده و باعث افت گیاه می شود. شیوه مبارزه با این حشره، استفاده از سموم تماسی مانند مالاتیوم، دیازنیون، گوزاتیون به صورت وتاول(پودر) به نسبت به یک قاشق مرباخوری ( دو سی سی در یک لیتر آب به اضافه پنج تا شش قطره مایع ظرفشویی ) است که باید روی سطح برگ ها و پشت آنها اسپری شود و در صورتی که مؤثر واقع نشود باید دو هفته بعد تکرار شود. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که با عنایت به این که این حشرات از شیره گیاهی تغذیه می کنند، می توان از سموم سیستمیک نیز جهت مبارزه استفاده کرد.

دومین مشکل، وجود کرم خاکی یا خرخاکی داخل خاک گلدان هاست که این امر با توجه به وجود این گیاهان در داخل آپارتمان باعث کثیفی محل سکونت و بد منظر شدن اطراف گیاه می شود. روش مبارزه با این مشکل استفاده از سموم سوین یا لیندین ( وتاول پودری) به نسبت یک قاشق مرباخوری در یک لیتر آب است. این آب باید به عنوان آب آبیاری روی سطح خاک استفاده شود.

بدون تردید رعایت نکات علمی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی و فراهم کردن شرایط مناسب زیستی برای این گیاهان، تأثیر به سزایی در رشد، پرورش، سبزی و طراوت آنها دارد، اما نباید این نکته را فراموش کرد که گیاهان همانند ما انسان ها دارای احساسات و عواطف هستند و احساس ما را نسبت به خودشان به خوبی درک می کنند. اگر ما یاد بگیریم که جمله های تأکیدی مثبت را برای خود نهادینه کنیم ، بهتر می توانیم این نعمت های الهی را باور کرده، با آنها ارتباط برقرار کنیم و بهره وری مثبت داشته باشیم.

بیایید احساسات خود را به آزمون بگذاریم، امتحان کنیم و نتیجه اش را ببینیم. به طبیعت روی آوریم. اگر نمی توانیم باغ و باغچه داشته باشیم، سبزی هر چند کوچک را در گلدان های گلی به خانه هایمان دعوت کنیم.

 

راه های نگهداری از گیاهان آپارتمانی

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به گل و گیاه و به خصوص با توجه به شرایط فعلی زندگی در آپارتمان های کوچک، علاقه زیادی به گیاهان آپارتمانی دارید، باید بدانید که نگهداری از این گیاهان شاید کار چندان ساده ای نباشد چون در صورت عدم دقت تنها مدت کوتاهی مهمان شما خواهند بود. همیشه به خاطر داشته باشید که گیاهان به طور مستقیم یا غیر مستقیم به نور خورشید نیاز دارند و درصورتی که گل و گیاه خاصی را خریداری می کنید، حتما به نوع نیاز آن به نور خورشید، آب و غذا توجه کنید. گیاهان گلدانی، تزئین زنده و زیبای خانه هستند و هرکسی با دانستن نیازهای ابتدایی این گیاهان که شامل نور، آب و غذا است، می تواند از آنها نگهداری کند و از این کار بسیار لذت ببرد.

 

نور دادن به گیاهان

نور نخستین نیاز یک گیاه است. گیاهان، غذای خود را از طریق فوتوسنتز و در نور خورشید تهیه می کنند. البته گیاهان متفاوت به میزان های مختلفی از نور نیاز دارند. همواره باید هنگام تهیه یک گیاه، درباره نوع نوری که به آن نیاز دارد سوال کنید. نوع نور مورد نیاز گیاهان به سه دسته تقسیم می شود:
– نور مستقیم: در این حالت نور خورشید بدون هیچ مانعی مستقیما با گیاه برخورد می کند.
– نور غیر مستقیم: در این حالت نور خورشید فضای اتاق را روشن می کند و به گیاه می رسد اما مستقیم برروی آن نمی تابد.
نور پخش شده یا فیلتر شده: نور در این حالت از یک واسطه مانند پرده نازک یا صفحه ای مانند شیشه مات عبور می کند و سپس به گیاه می رسد.

 

آب دادن به گیاهان

شما می توانید یک مداد را در خاک گلدان فرو برده و با امتحان سر آن از نمناک بودن خاک مطمئن شوید. گاهی یک باغبان می تواند از با آبیاری بیش از حد و از روی محبت گیاهی را بکشد. این یکی از شایع ترین اشتباهات در زمینه نگهداری از گیاهان خانگی است. خاک هر گیاه در فاصله دو آبیاری به میزان خاصی رطوبت نیاز دارد. بعضی از آنها باید خاکی دائما مرطوب داشته باشند و بعضی باید در این فاصله کاملا خشک شوند. این هم سوالی است که پاسخ آن را باید از فروشنده و یا شخصی وارد به باغبانی بپرسید. نکات مهم در آبیاری عبارتند از:
– در فاصله دو آبیاری میزان رطوبت خاک را به کمک یک چوب، مداد یا حتی انگشت خود اندازه بگیرید. چوب یا انگشت خود را در زیر لایه رویی خاک فرو کنید تا از میزان نم آن مطلع شوید.
– بهترین وسیله آبیاری، آب پاش است و آبیاری باید در اطراف ساقه انجام شود.
– گیاه را طوری آبیاری کنید که اضافه آب از سوراخ زیر گلدان خارج شود.
– از آب ولرم یا گرم استفاده کنید زیرا آب سرد موجب وارد شدن شوک به ریشه ها شده و به آنها صدمه میزند.
– پس از آبیاری با اسپری کردن آب به شاخ و برگ ها برای گیاه محیطی مرطوب ایجاد کنید.

بعضی از انواع گلدان های تزئینی فاقد روزنه خروج آب هستند. شما می توانید گیاه خود را در ظرفی کوچک تر و دارای روزنه، قرار داده و سپس آن را در گلدان مورد نظر خود قرار دهید. اما به یاد داشته باشید که گلدلن کوچک تر را به کمک چند تکه سنگریزه یا پایه، طوری قرار دهید که کف آن مماس با سطح زیرین ظرف تزئینی نباشد و راه برای خروج آب اضافه باز باشد.

 

غذا دادن به گیاهان

گیاهان نیازهای خاص غذایی دارند و در اینجا هم، زیاده روی در تغذیه گیاه، آن را از بین می برد. غذای گیاهان یا کودهای شیمیایی، در سه شکل کلی عرضه می شود:
– حلال در آب: کود حلال در آب شامل پودر یا مایعی است که با آب رقیق شده و برروی گیاه یا خاک آن ریخته می شود.
– غذای جامد میخی شکل: غذای جامد میخی شکل کودی به شکل میخ یا کپسول هایی فشرده است که در خاک فرو برده می شود و به تدریج مواد غذایی را آزاد می کند.
کود دانه ای: کود دانه ای که به شکل دانه های ریز ساخته می شود برروی خاک اطراف ساقه پاشیده می شود و کم کم همراه با آب به داخل خاک نفوذ پیدا می کند.

 

تعویض گلدان

هنگامی که شاخ و برگ یک گیاه بیش از حد سنگین شود یا اینکه ریشه های آن از روزنه خروج آب بیرون بزنند، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است. گیاه خود را به گلدانی که تنها کمی از گلدان قبلی بزرگ تر است منتقل کنید. هنگامی که گیاهی را از گلدان خارج می کنید، گلدان را با یک دست نگهدارید و با دست دیگر محکم ساقه ها را نگهدارید و گیاه را به آرامی بیرون بکشید. نکات زیر را برای تعویض گلدان در نظر بگیرید.
– همیشه گلدان یا ظرفی را انتخاب کنید که دارای روزنه خروج آب باشد.
– قراردادن یک تکه توری برروی روزنه خروج آب، موجب می شود که خاک هنگام آبیاری از ته گلدان خارج نشود.
– برای گلدان های خود همیشه از خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید و آنها را با خاک باغچه پر نکنید.
– قبل از ریختن خاک گلدان در اطراف گیاه، آن را مرطوب کنید.
– در ابتدا مقداری خاک و ماسه در ته گلدان بریزید و آن را خوب به پایین فشار دهید، گیاه را با احتیاط از گلدان قبلی خارج کنید، خاک اطراف ریشه های آن را بتکانید تا ریشه ها بتوانند به خوبی پخش شوند. گیاه را در گلدان جدید قرارداده و آن را کاملا از خاک پرکنید، اطراف آن را خوب فشارداده و محکم کنید و گیاه را کاملا آبیاری نمایید.
– اگر پس از تعویض گلدان، برگ های پایینی گیاه قهوه ای رنگ شدند، نگران نشوید و آنها را پس از خشک شدن به آرامی جدا کنید.
پس از تعویض گلدان، آن را با توجه به نیاز گیاه در محل مناسبی قرار دهید.

 

شرایط گلدان مناسب جهت جابجایی گیاه

شرایط لازم برای یک گلدان مناسب جهت جابجایی گیاه را با اطلاعات زیر بدست آورید:
– اندازه گلدان از مشخصات مرتبط با هم در قاعده در سر، انتها و ارتفاع برخوردار است که نام گذاری آن براساس دهانه قطر بالایی است که با ترتیب 37-25-20-12-9-7 می باشد. بنابراین برای جابجایی گیاه خود از گلدانی به گلدان دیگر گلدانی به مشخصات بعد از گلدان قبلی را انتخاب کنید.
– گلدان های سفالی بدون لعاب و با لعاب، پلاستیک، چوب و فایبرگلاس هر کدام دارای ویژگی هایی هستند که گیاه دار با در نظر گرفتن محل قرارگیری گلدان حساسیت گیاه و هماهنگی با محیط بهتر انتخاب را داشته باشد.
ویژگی های گلدان های پلاستیکی: تنوع در شکل، رنگ، طراحی و همخوانی با محیط های آپارتمانی.
ویژگی های گلدان های سفالی: قابلیت نفوذ آب و هوا از جدار آن به صورت دو طرفه، سنگین بودن و عدم امکان واژگون شدن، شکل و رنگ سنتی.
– اگر از گلدان کهنه قدیمی استفاده می کنید قبل از جابجایی گیاه رسوبات قبلی آن را پاک نمایید و در صورت استفاده از گلدان نو آن را برای مدتی غرق آب نمایید تا بدنه آن سیراب شود.
– برای جلوگیری از مسدود شدن سوراخ انتهایی گلدان بر اثر حرکت خاک به دلیل جریان آب، سطح سنگریزه یا گلدان شکسته ها را با مقداری پوشال یا شلتوک برنج بپوشانید تا راه خروج آب باز بماند. یک روز قبل از جابجایی گلدان دارای گیاه را از آب اشباع کنید و در هنگام تعویض دست چپ خود را در پایین گلدان قرار داده و با وارونه کردن و وارد کردن ضربه به گلدان، گیاه را خارج نماید. خاک های کهنه را بدون آنکه به ریشه ها صدمه ای وارد شود با یک میله یا مداد حذف کنید و سپس آن را درون گلدان جدید آماده شده قرار دهید و به آن خاک غنی و مرطوب اضافه کنید. خاک گلدان را با چند لرزش و فشار دست متراکم نمایید.
– گیاه تعویض شده در گلدان جدید را به مدت دو روز آبیاری نکنید تا ریشه ها جهت آب یابی توسعه پیدا کند. در صورت حرارت بالای محیط می توانید از غبارپاشی استفاده کنید.
– در صورت بسته شدن احتمالی محل زهکشی و یا تلاقی شدن خاک یک مفتول یا میله را با احتیاط در محل سوراخ زهکشی به حرکت درآورید تا آب اضافی خارج شود.
– با قرار دادن زیرگلدانی، آب جمع شده را مرتب خالی کنید.
– در صورت عدم امکان جابجایی یک گیاه از گلدانی به گلدانی جدید کمبود زمان، فصل نامناسب و سنگین وزن شدن آن، خاک های سطحی گلدان را تا حدی که به ریشه ها صدمه نزند با خاک غنی و نو جایگزین کنید.

تغذیه-گلدان

 

نکاتی کلی درمورد گیاهان

گل رز: برای نگهداری گل رز در آب، ابتدا باید گلبرگ های پلاسیده قسمت خارجی آن را جدا کرده و خارهای آن را از شاخه بکنید. سپس ساقه گل را شکاف دهید یا آن را له کنید.
گل سوسن و دیگر گل های پیازدار: انتهای ساقه را قطع کنید، ماده سفید و چسبناکی که از آن خارج می شود را آب بکشید و بشویید، سپس آن را درون ظرفی از آب بگذارید.
گل سوسن و زنبق: انتهای ساقه را به شکل مایع به اریب قطع کنید. سپس آن را باز کرده داخل آب بگذارید. بساک و پرچم را که سنگینی گرده ها روی آن است می توانید با انگشت فشار داده و به هم بچسبانید زیرا این گرده ها باعث لک شدن گلبرگ می شود و از زیبایی آن می کاهند.
گل میخک: برای آنکه میخک دوام بیشتری یافته و شادابی اش را حفظ کند، آن را بدون قیچی با دست ببرید.
گل شقایق: ته ساقه را روی شعله شمع یا فندک بسوزانید تا تبدیل به زغال شود.

– اگر می خواهید گل های شما تا آمدن میهمان ها تر و تازه و شاداب بماند، انتهای ساقه ها را با دستمال مرطوبی بسته درون یخچال بگذارید. مدت بیشتری تازه خواهند ماند.
– آبی که به گلدان ها می دهید بهتر است از نظر درجه حرارت با دمای اتاق تطبیق کند. برای این کار، آب را در ظرفی ریخته و بگذارید چند ساعت در اتاق بماند، تا هم درجه حرارت آن متعادل شود و هم اینکه کار موجود در آن ته نشین شود.
– آب لوله کشی به علت آنکه دارای کار می باشد، برای گلدان ها چندان مناسب نیست، بهتر است یک روز قبل آب را در ظرفی ریخته و سپس گلدان ها را آب بدهید. این کار از قهوه ای شدن نوک برگ ها جلوگیری می کند.
– آبی که تخم مرغ ها را در آن پخته اید دور نریزید، زیرا این آب سرشار از املاح معدنی است و پس از سرد شدن برای گیاهان بسیار مناسب است.
– پوست تخم مرغ ها را نیز پس از مصرف، داخل ظرف دهان باریکی که حاوی آب است بیندازید و سرش را بگذارید. بعد از گذاشتن یک شبانه روز، گل ها را با آن آب دهید.
– نوشیدنی های گازدار مانند آب معدنی یا سودار را که گاز آن رفته است دور نریزید زیرا دارای مواد شیمیایی خوبی است که به گل ها رنگ و شادابی خاص می بخشد.
– گلدان گیاهان تازه خریداری را در صورتی تعویض نمایید که ریشه پر باشد و این بدین معنی است که حداقل 6 ماه از زمان تعویض قبلی گذشته باشد.
– سعی کنید تعویض گلدان را در آغاز فصل بهار انتخاب نمایید تا به دلیل جریان شیره نباتی در پیکره گیاه، ریشه بتواند صدمات وارده را در حین تعویض ترمیم بافت ها خود جبران نماید.

 

نگهداری از گیاهان آپارتمانی

گیاهان گلدانی، تزئین زنده و زیبای خانه هستند و هر کسی با دانستن نیازهای ابتدایی این گیاهان که شامل نور، آب و غذا است، میتواند از آنها نگهداری کند و از این کار بسیار لذت ببرد.

 

نور

نور نخستین نیاز یک گیاه است. گیاهان غذای خود را از طریق فوتوسنتز و در نور خورشید تهیه میکنند. البته گیاهان متفاوت به میزانهای مختلفی از نور نیاز دارند. همواره باید هنگام تهیه یک گیاه، درباره نوع نوری که به آن نیاز دارد سوال کنید. نوع نور مورد نیاز گیاهان به سه دسته تقسیم میشود:

• نور مستقیم – در این حالت نور خورشید بدون هیچ مانعی مستقیما با گیاه برخورد میکند.
• نور غیر مستقیم – در این حالت نور خورشید فضای اتاق را روشن میکند و به گیاه میرسد اما مستقیم بر روی آن نمیتابد.
نور پخش شده یا فیلتر شده – نور در این حالت از یک واسطه مانند پرده نازک یا صفحه ای مانند شیشه مات عبور میکند و سپس به گیاه میرسد.

 

آب

شما میتوانید یک مداد را در خاک گلدان فرو برده و با امتحان سر آن از نمناک بودن خاک مطمئن شوید.

گاهی یک باغبان میتواند از با آبیاری بیش از حد و از روی محبت گیاهی را بکشد. این یکی از شایعترین اشتباهات در زمینه نگهداری از گیاهان خانگی است. خاک هر گیاه در فاصله دو آبیاری به میزان خاصی رطوبت نیاز دارد. بعضی از آنها باید خاکی دائما مرطوب داشته باشند و بعضی باید در این فاصله کاملا خشک شوند. این هم سوالی است که پاسخ آنرا باید از فروشنده و یا شخصی وارد به باغبانی بپرسید. چند نکته مهم در آبیاری:

• در فاصله دو آبیاری میزان رطوبت خاک را به کمک یک چوب، مداد یا حتا انگشت خود اندازه بگیرید. چوب یا انگشت خود را در زیر لایه رویی خاک فرو کنید تا از میزان نم آن مطلع شوید.
• بهترین وسیله آبیاری، آب پاش است و آبیاری باید در اطراف ساقه انجام شود.
• گیاه را طوری آبیاری کنید که اضافه آب از سوراخ زیر گلدان خارج شود.
• از آب ولرم یا گرم استفاده کنید زیرا آب سرد موجب وارد شدن شوک به ریشه ها شده و به آنها صدمه میزند.
• پس از آبیاری با اسپری کردن آب به شاخ و برگها برای گیاه محیطی مرطوب ایجاد کنید.
• بعضی از انواع گلدانهای تزئینی فاقد روزنه خروج آب هستند. شما میتوانید گیاه خود را در ظرفی کوچکتر و دارای روزنه، قرار داده و سپس آنرا در گلدان مورد نظر خود قرار دهید.اما به یاد داشته باشید که گلدلن کوچکتر را به کمک چند تکه سنگریزه یا پایه، طوری قرار دهید که کف آن مماس با سطح زیرین ظرف تزئینی نباشد و راه برای خروج آب اضافه باز باشد.

 

غذا

گیاهان نیازهای خاص غذایی دارند و در اینجا هم، زیاده روی در تغذیه گیاه، آنرا از بین میبرد. غذای گیاهان یا کودهای شیمیایی، در سه شکل کلی عرضه میشود:

• حلال در آب – که شامل پودر یا مایعی است که با آب رقیق شده و بر روی گیاه یا خاک آن ریخته میشود.
• غذای جامد میخی شکل – این نوع کود به شکل میخ یا کپسولهایی فشرده است که در خاک فرو برده میشود و به تدریج مواد غذایی را آزاد میکند.
• کود دانه ای – این کود که به شکل دانه های ریز ساخته میشود بر روی خاک اطراف ساقه پاشیده میشود و کم کم همراه با آب به داخل خاک نفوذ پیدا میکند.

 

تعویض گلدان

هنگام تعویض گلدان آنرا یک سایز بزرگتر انتخاب کنید.
هنگامی که شاخ و برگ یک گیاه بیش از حد سنگین شود یا اینکه ریشه های آن از روزنه خروج آب بیرون بزنند، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

گیاه خود را به گلدانی که تنها کمی از گلدان قبلی بزرگتر است منتقل کنید.

هنگامی که گیاهی را از گلدان خارج میکنید، گلدان را با یک دست نگه دارید و با دست دیگر محکم ساقه ها را نگه دارید و گیاه را به آرامی بیرون بکشید.

هنگام تعویض گلدان، گیاه را با یک دست و گلدان را با دست دیگر بگیرید.

 

چند نکته برای تعویض گلدان

• همیشه گلدان یا ظرفی را انتخاب کنید که دارای روزنه خروج آب باشد.
• قرار دادن یک تکه توری بر روی روزنه خروج آب، موجب میشود که خاک هنگام آبیاری از ته گلدان خارج نشود.
• برای گلدانهای خود همیشه از خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید و آنها را با خاک باغچه پر نکنید.
• قبل از ریختن خاک گلدان در اطراف گیاه، آنرا مرطوب کنید.
• در ابتدا مقداری خاک و ماسه در ته گلدان بریزید و آنرا خوب به پایین فشار دهید، گیاه را با احتیاط از گلدان قبلی خارج کنید، خاک اطراف یشه های آنرا بتکانید تا ریشه ها بتوانند به خوبی پخش شوند. گیاه را در گلدان جدید قرار داده و آنرا کاملا از خاک پر کنید، اطراف آنرا خوب فشار داده و محکم کنید و گیاه را کاملا آبیاری نمایید.
• اگر پس از تعویض گلدان، برگهای پایینی گیاه قهوه ای رنگ شدند، نگران نشوید و آنها را پس از خشک شدن به آرامی جدا کنید.
• پس از تعویض گلدان، آنرا با توجه به نیاز گیاه در محل مناسبی قرار دهید.